Site Takip

Bridgestone

Kış aylarında karlı veya buzlu şartların görüldüğü bir bölgede yaşıyorsanız, yola çıkarken, hava şartlarına dikkat etmeniz ve sürüşünüzü buna göre ayarlamanız gerekir. Güvende olmak için, aracınızı yavaş kullanmanız, daha hafif fren yapmanız ve araçlar arasında daha fazla mesafe bırakmanız gerekir ama muhtemelen en önemlisi kış ya da "kar" lastikleri taktırmanızdır.

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastikleri, özellikle yılın en tehlikeli aylarında araç kullanmanın zorluklarıyla başa çıkmak üzere tasarlanmıştır. Sırt desenlerinden, sırt kauçuğunda kullanılan kimyasal bileşiklere kadar, kış lastikleri, kış şartlarında daha iyi yol tutacak ve sürücüye daha fazla kontrol verecek şekilde üretilmektedir.

Sırt kauçuğu

Kış lastikleri, düşük sıcaklıklarda lastiğin esnekliğini koruyacak bir kauçuktan üretilmiştir. Dört mevsim ve yaz lastikleri, sıcak iklimler için yapılmış ve yolda ortaya çıkan ısıya dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Donma sıcaklığına uygun olarak tasarlanmamışlardır ve soğuk iklimlerde sertleşirler. Bir lastik sertleştiğinde, hızlanmak veya durmak için ihtiyacınız olan gerekli çekiş gücünü sağlayamaz.

Sırt deseni

Kış lastiklerinin sırt desenleri, dört mevsim ve yaz lastiklerininkinden çok farklıdır. Daha fazla yarıkları ve girintileri olan daha derin dişleri vardır. Girintiler, buzu aşındırma görevi gören küçük yarıklardır. Bu özellikler bir araya geldiğinde, lastiğin kara daha derinlemesine girmesine, buzda daha iyi yol tutmasına ve neticede daha kontrollü araç kullanmaya imkan verir.

Pek çok kişi, kış lastiklerine "kar lastiği" der ama "kar" lastiklerinin sadece kar yağarken kullanılan lastikler olmadığını belirtmek gerekir. Kış lastikleri, buzlu, karlı ve sulu karlı yol şartlarında, yol tutuş, hızlanma, durma ve viraj alma açılarından en iyi lastiklerdir.

Bu özellikler, kış lastiklerinin, öngörülemeyen kış yollarında, aracın yol tutuşunu sağlamasına yardımcı olur. Yumuşak kauçuk bileşim, kaygan yolda lastiğin yolu tutmasına yardımcı olur; daha derin sırt deseni kara daha derin girebilmesini sağlar; bu lastiklere özel desenler ise su ve sulu karın lastiğin altından atılmasına yardım eder. Sonuçta, aracınızın, kar lastikleriyle kayma ihtimali, dört mevsim lastikleriyle olduğuna kıyasla daha düşüktür, aynı zamanda, daha çabuk hızlanmanızı ve durmanızı da sağlarlar.

Neden Dört Tane Kar Lastiğine İhtiyacım Var?

Aracınızın önden veya arkadan çekişli oluşundan bağımsız olarak, kış lastiklerinin tüm tekerleklere takılması en iyisidir. Bazı sürücüler, dört lastiği de değiştirmenin gerekli olup olmadığını sorgularlar ama lastik ve araç üreticilerinin bunu önermesinin geçerli sebepleri vardır.

Öncelikle, sadece iki lastiği değiştirdiğinizde, bütün takımın sağlayacağı yol tutuş, durma ve viraj alma avantajlarının bir kısmını kaybedersiniz. Ne tür bir araç kullanıyor olursanız olun, arkaya da takmadığınız takdirde, asla öne iki tane kış lastiği takmayın. Sadece ön tekerleklere kış lastiği takmak, kış şartlarında fren yaparken veya viraja girerken arka lastiğin yol tutuşunu kaybetme riskini artırır. Çünkü arka tekerlekler ön tekerleklere oranla daha az yol tutarlar; böyle bir durumda da arka tekerlekler kayabilir.

Peki kış lastiklerini sadece arka tekerleklere takabilir miyiz? Özellikle de aracınız arkadan çekişliyse, bu yeterli olmaz mı?

Unutmayın ki, arkadan çekişli bir araçta, ön tekerlekler arabayı yönlendirir, arka tekerlekler ise gücü sağlar. Dolayısıyla, eğer arka lastikleriniz yolu tutarken ön lastikler tutamazsa, kış şartlarında aracınızı istediğiniz yöne çevirmek zor olacaktır.

Kış Lastiklerine Geçiş

Aşırı soğuk, kar ve buzda, tam takım kış lastiklerini takmak en iyi seçenektir. Peki, lastikleri takmak için ne yapmalısınız? Bu sorunun cevabı, nerede yaşadığınıza ve kışın ne zaman başladığına göre değişir. Kış lastiklerinin ne zaman ve nasıl takılacağını şöyle anlatabiliriz:

Kötü havalar başlamadan önce, kış lastiklerini takın

Kış havası başlamadan önce, mutlaka kış lastiklerinin takılmış olması gerekir. Temel kural şudur: Nefes verdiğinizde nefesinizi sürekli olarak görebiliyorsanız, kış lastiklerinin takılma zamanı gelmiştir.

Lastikleri çıkarmak için çok fazla beklemeyin

Kış lastikleri, kış şartlarında en iyi performansı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır, yaz ve dört mevsim lastikleri ise, yaza uygun olarak tasarlanmıştır. Kış lastikleri daha sıcak aylarda araba kullanmak için dizayn edilmemiştir ve bu, lastiklerin daha hızlı aşınmasına sebep olabilir.

Ne tür bir lastik kullanırsanız kullanın, kış koşullarında yola dikkat edin ve daha kaygan zeminlerle karşılaşma ihtimaline hazırlıklı olun. Her zaman en iyisi yavaşlamak ve gitmek istediğiniz yere gitmek için daha fazla zaman ayırmaktır. Kar lastiklerinin takılmasını mevsimsel bir alışkanlık haline getirmek de yol güvenliğini artırır. Eğer her yıl karlı, buzlu ve sulu karlı şartlarla karşılaşıyorsanız, tam takım kış lastikleri sadece hayatınızı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kazaları önleyebilecek bir önlemdir.

Yeni Sürücüler için Tavsiyeler

Ehliyetinizi yeni mi aldınız? Tebrikler! Türkiye'de direksiyon başındaki 25 milyon kişiye katılmış bulunuyorsunuz.

Detaylı Bilgi

Patlak Yol Alabilen Lastikler: Nasıl Çalışırlar?

İlk kez 1980'lerin ortalarında ortaya çıkmalarına rağmen, patlak yol alabilen lastikler (RFT) şu...

Detaylı Bilgi
X