Site Takip

Bridgestone

RFT - Patlak Yol Alabilen Lastik

RFT - Patlak Yol Alabilen Lastik

Bridgestone, dünyanın her yerindeki sürücülerin güvenliğini arttırmaya yönelik çalışmaların öneminin bilincinde olarak, uzun yıllardan beri patlak lastik sorununun üstesinden gelmek için yollar aramıştır. Bu çabalar, Run Flat Tyre (Patlak Yol Alabilen Lastik) adı verilen teknolojinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Patlak Yol Alabilen Lastik (RFT) teknolojisi, lastik patlamasıyla ilgili endişeleri ortadan kaldırmaktadır. Daha fazla güvenlik ve gönül rahatlığı sağlayan RFT, yeni neslin standart lastiği olacaktır.

Bridgestone RFT ile: 

- Patlasa bile 80 km hızla en az 80 km boyunca güvenle yol alabilirsiniz.

- Bu sayede zor ve tehlikeli lastik değiştirme işinden kurtulursunuz.

- Stepne taşımayacağınız için otomobilinizde daha çok yeriniz olur ve aracınızın ağırlığı azalır.

Prestijli otomobil üreticilerinin tercihi.

Bridgestone RFT, Türkiye'deki prestijli ithal otomobil markalarının fabrika çıkışı aşamasında en fazla tercih ettiği orijinal ekipmandır.

RFT teknolojisi yalnızca lastik hava basınç sistemine sahip otomobillerde kullanılır.

Soru - Cevap

-Soru:Lastik basınç kaybı ortaya çıktığında ne yapmalıyım?

Cevap:Eğer TPMS lastiğinizin basınç kaybına uğradığı uyarısını verir ise ve aracınız Run Flat lastiklerle donatılmış ise sürüş keyfinize devam edebilirsiniz. Aracınızın el kitabındaki talimatları takip edin ve en yakın Bridgestone yetkili satıcısına uğrayın.

-Soru: Lastik basınç kaybı uyarısı aldıktan sonra ne kadar uzağa sürebilirim?

Cevap:Araç üreticisi aksini belirtmediği sürece Bridgestone Run Flat lastiklerle 80 km boyunca 80 km/s hızla sürüşe devam edebilirsiniz. Detaylar için lütfen aracınızın el kitabındaki talimatları takip edin.

-Soru: TPMS sistemine sahip olduğumda yine rutin lastik basınçlarımı ölçtürmem kontrol ettirmem gerekir mi?

Cevap:Bridgestone, araç üreticisinin belirttiği hava basıncına lastiğinizin sahip olduğundan emin olabilmek için en az ayda bir lastik basıncınızı kontrol ettirmenizi önerir.

-Soru: Patlamış bir Bridgestone Run Flat lastik tamir edilebilir mi?

Cevap:Sırt bölgesindeki belirli delik türleri ile belirli koşullar altında (patlama sonrası aracın ne hızda ve ne kadar sürüldüğü gibi) Bridgestone Run Flat lastikleri tamir edilebilir. Bu durumla ilgili olarak en yakın RFT yetkili servisimize uğrayın. Ayrıca, bir onarıma başlamadan önce aracınızın el kitabına başvurun. Araç üreticisi lastik tamiri durumlarını kısıtlamış olabilir.

-Soru: Run Flat lastikler herhangibir araca takılabilir mi?

Cevap:Hayır, orijinal ekipmanlarında RFT bulunan araçlarda ve RFT kullanabilecek özelliklerle (TPMS) donatılmış araçlarda kullanılabilir.

-Soru: Run Flat lastiklerimden biri patlar ise sadece bunu standart lastik ile değiştirebilir miyim?

Cevap:Bridgestone, Run Flat lastikler ile standart lastiklerin karışık kullanım durumunu tavsiye etmemektedir. Acil durumlarda aynı boyutta bir standart lastik takılabilir, ama bu standart lastikler RFT özelliğine sahip olmadığından ilk fırsatta çıkarılıp Run Flat bir lastikle değiştirilmesi önerilir.

-Soru: Run Flat lastiğim için en uygun hava basıncı nedir?

Cevap:Run Flat lastiklerin hava basıncı standart lastiklerden farklı değildir. Aracınıza uygun doğru hava basıncı için lütfen araç üreticisinin yönlendirmelerini takip edin.

-Soru: RFT ileride daha sık kullanılacak bir teknoloji midir?

Cevap:Çevre duyarlılığı ve güvenlik arayışlarındaki artışla birlikte RFT popülerliği yıldan yıla artmaya devam edecektir.

-Soru: Run Flat lastikleri nitrojen ile doldurabilir miyiz?

Cevap:Evet.

-Soru: Run Flat lastikler standart lastiklerden performans ve konfor açısından bir farklılık getirir mi?

Cevap:Performans açısından bir farklılık söz konusu olmayacaktır, 3. Jenerasyon RFT teknolojisi ile birlikte konfor açısından da standart lastiklerle Run Flat lastikler arasında önemli bir fark kalmamıştır. Bununla birlikte güvenlik parametreleri başka bir boyuta taşınmış olacaktır.

-Soru: Lastiğimin Bridgestone RFT olduğunu nerden anlayabilirim?

Cevap:Bridgestone Run Flat lastikleri RFT logosu ile ayırt edilebilir.

X